Жіночі історії в переселенні: відео-проект Іри Харламової

16 грудня 2017 - 29 грудня 2017

З 16 грудня в галереї Артсвіт глядачі зможуть побачити історії жінок, які змушені були змінити життя через війну в Україні і анексію Криму.

Авторка проекту Іра Харламова досліджує роль жінки в переселенні. Вона сама має цей досвід та була соціальною працівницею у благодійному фонді, де допомагала родинами, які через війну залишили дім.

“Найбільше внутрішніх протиріч, - розповідає Ірина, - мені приносило відчуття, що я не можу допомогти вирішити важливі проблеми людей: питання постійного житла та працевлаштування. Я робила багато паперової роботи, і всі мої дії видавалися мені дрібницями. В певний момент я почала збирати історії жінок, яких зустрічала. Звичайно, це не вирішить проблем. Проте мені хотілося актуалізувати голоси жінок. За моїми спостереженнями, вони часто є рушійною силою та займаються питаннями соціалізації та інтеграції родини на новому місці”.

У Дніпрі та області зареєстровано більше 80 000 вимушено переселених осіб, більшість з них – жінки з дітьми і пенсіонери. Окрім того, Дніпропетровська область одна з найбільш постраждалих внаслідок проведення АТО: багато сімей втратили дітей, батьків, коханих людей. Зростання рівня напруги і агресії в суспільстві, стереотипи у сприйнятті, розповсюдження поляризованих історій про успіхи або знедолення, які циркулюють в медіа, - чи не є це наслідком нав'язуваної картини буття? Що ховається в середині досвіду переселення? Чи можуть осягнути його інші?

Авторка проекту сподівається, що формат виставки дасть можливість глядачам зануритись у досвід людей, які опинилися в ситуації переселення та зробити власні висновки.

ПЕРША ІСТОРІЯ ПРО КРИМ І ДІМ "Ещё есть ощущение, что я и не там, и не тут. Вот как раз почему-то сейчас, уже спустя почти три года после переезда, спустя три года после начала войны, этот вопрос более болезненным оказался. Видимо, времени нужно больше, чем полгода-год для того, чтобы до сознания дошло, что происходит на самом деле."

ДРУГА ІСТОРІЯ. НЕ ВПО "Я не скажу, что мы столкнулись как переселенцы с какими-то такими сложностями. Мы не оформляли статус, как-то не посчитали это нужным, хотя буквально через несколько дней после того, как я сюда приехала, в Днепр, случилась на Восточном та ситуация, там много людей погибло."

ТРЕТЯ ІСТОРІЯ. НЕ ПЛАНИ, А МРІЇ "Хочется своё жильё. Но, чтоб купить своё, даже в ту же ипотеку, даже в том же Днепродзержинске, это надо первый взнос 20 000. Мы уже думали несколько кредитов, допустим, 3 штуки взять. Но потом, получится, что и эти кредиты, и ипотека. Очень сложно, но хотелось бы… если б сделали программу для переселенцев. Но это скорее всё как мечты, чем планы, потому что денег таких нет просто."

 ЛЮБОВ СЛЮСАРЕВА – зйомка і монтаж.

ОЛЯ МАЛЬЦЕВА – дизайн.

"Проект реалізується в рамках Програми національних обмінів за фінансування Європейського Союзу та Національного фонду підтримки демократії (США) і програми неформальної освіти «Студії живої історії», яка впроваджується в Україні організацією "Інша освіта" у партнерстві зі Спілкою MitOst e.V. за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини та Фонду Роберта Боша."

 Відкриття проекту відбудеться 16 грудня в 18:00 в галереї Артсвіт за адресою вул. Січових Стрільців, 4а.

 

Відео

Афіша