Історії війни. Сана Шахмурадова
02/09/2022

Історії війни. Сана Шахмурадова

Сьогодні публікуємо історію художниці Сани Шахмурадової, чиї роботи ви можете побачити на нашій виставці "Як у кіно...". В цьому тексті Сана розповіла про те, як вона створювала свої роботи, що закладала в них, та що переживала в момент їхнього створення.

"Перші три місяці війни я знаходилась у своєї бабусі в селі, і в мене не було матеріалів, я малювала на всіх поверхнях, які знаходила, не ґрунтуючи їх. Дуже багато на себе брав сам матеріал, і я підлаштовувалась під нього. Так, у випадку з мішковиною, спочатку я побачила квадратну латку і подумала про серце, яке війна вириває, а потім вшиває - сприйняття вже ніколи не буде таким, як воно було до, а, крім любові, не залишається нічого, серце розбивається знов і знов, а любиш ще дужче.

У пошуках паперової поверхні я натрапила на рулон дуже дивного і міцного картону, захованого в стелі гаража прадідуся. Матеріал виявився негнучким і навіть підіймав вагу стільця, яким я намагалася утримати картон, щоб він не закручувався назад в рулон, використовувала гуаш. Так з'явилася робота БУЧА ІРПІНЬ ГОСТОМЕЛЬ МАРІУПОЛЬ СВІТ.

Робота на двп з очеретом з'явилася після мого походу до будівельного магазину. Я купила гігантський лист двп, який було просто неможливо донести додому через вітер, що дув, і лист поводив себе як крило, яке хаотично то вело мене вперед, то гальмувало. Добре, що назустріч йшла сусідка, бабусина подружка. Вона схопила мене за крило і піднесла до хати. Побачивши, що цвіт на дереві дуже швидко опав біля хвіртки, додала, що абрикос не вродить цього року, і пішла далі у справах. Спеціальних інструментів в мене не було, я силою відрізала шматок на око і намалювала жінку з дитиною, що біжать очеретом.

Робота, де зображена закатована жінка із зав'язаними руками, - це просто переживання болю за всіх постраждалих від кацапів людей. Це лють, біль та ненависть. Але найбільше мене вразив факт перев'язаних рук білими стрічками - а саме риса, яка видає присутність свідомості у монстрів, які здійснили ці нелюдські вчинки. І ця свідомість, у сукупності з абсолютним злом, і є тією змією, що передушує руки. Їм було мало просто закатувати, вбити, зґвалтувати, вони додали творчості, сліду від себе, мовляв “так, щоб доконче людина відчула себе абсолютно безпомічною так, щоб точно побачили всі, хто прийдуть потім – ми тут були”. Та і взагалі парадоксальність елементу саме білого кольору шокує. Хто вони, ці нелюди?

Робота, де рятують хліб, - це переживання втраченого, це утопічні надії, що вищі сили можуть взяти наш хліб, наші жнива на перетримку, на порятунок, і пізніше повернути назад нам на землю з небес їх вцілілими. А образ жінки в цій роботі - це символ жертовності, саможертовності."

Інші новини

27 вересня 2022
Остання кураторська екскурсія виставкою "Як у кіно..."

Цієї суботи 1 жовтня о 15:00 відбудеться остання кураторська екскурсія виставкою "Як у кіно..." від Вікторії Нікітіної. Запрошуємо всіх охочих відвідати нашу галерею та послухати численні історії митців і мисткинь, їхній досвід війни, яку всі ми з вами досі переживаємо. Будемо раді бачити як і тих, хто ще не встиг потрапити на цю подію, так і тих, хто захоче це зробити вдруге і втретє.

Вхід вільний. Реєстрація не потрібна.

...
20 вересня 2022
Виставку "Як у кіно..." продовжено до 15 жовтня.

Виставку "Як у кіно..." продовжено до 15 жовтня! Також 1 жовтня о 15:00 відбудеться ще одна кураторська екскурсія від Вікторії Нікітіної.
Таким чином, більше людей зможуть відвідати виставку, подивитися представлені роботи та зануритися в історії, що кожен художник/-иця через них розповідає.

...