Завершився перший напрям Програми резиденцій галереї Артсвіт
11/09/2020

Завершився перший напрям Програми резиденцій галереї Артсвіт

Завершився перший напрям Програми резиденцій галереї Артсвіт. Це кураторський напрям, в якому брали участь 4 резидентки з Києва, Львова, Одеси та Харкова під менторством Тетяни Кочубінської. 

Вже другий рік поспіль ми отримуємо грант й підтримку від УКФ на проведення Програми резиденцій. З самого початку ми планували створити сталу програму, яка буде працювати із року в рік і створювати можливості для художників в Україні.

Цьогоріч пандемія внесла свої корективи в плани всіх грантоотримувачів та працівників креативних індустрій в цілому, але нам вдалося провести резиденцію із дотриманням всіх рекомендацій МОЗ.

Ми відкрили Open Call 2 липня і тривав він всього 10 днів. Ми дуже хвилювалися, чи вийде в нас за такий короткий термін достукатись до нашої цільової авдиторії? Чи зможемо ми зібрати сильну, різноманітну кураторську групу?

Минуло 10 днів і результат нас здивував - ми отримали дуже багато заявок від кураторок з усієї країни. Ми із захопленням перечитували анкети й відкривали для себе нові імена. Врешті решт, конкурс на 1 місце становив аж 10 людей! Після тривалої командної роботи, вичитування надісланих текстів та обговорень з Тетяною Кочубінською, ми відібрали 4 кураторки:

Анастасію Хлестову з Харкова. Кураторку та співзасновницю 127garazh - простору для культурних ініціатив від художників і для художників.

Софію Короткевич зі Львова. Менеджерку Jam Factory Art Center - інституції центру сучасного мистецтва.

Катерину Цигикало з Києва. Старшу наукову співробітницю Національного художнього музею України.

Машу Целоеву з Одеси. Завідувачку виставкового відділу та кураторку Одеського художнього музею.

Вже за декілька днів після анонсу результатів відбору, кураторки почали працювати онлайн: читати теоретичні тексти та обговорювати їх з менторкою. Так вони працювали два тижні, готуючись до другого етапу резиденції - приїзду до Дніпра та роботи над спільною виставкою. 

Вже в кінці серпня ми зустріли кураторок в галереї Артсвіт, де почалася робота над концепцією. Рішення про тему ухвалювалось колегіально, адже у чотирьох кураторок є різний досвід, освіта та бачення. Це дозволяло в процесі роботи по-різному дивитися на одні й ті самі речі. 

Кураторки обрали тему ритуала та рутини - чи дорівнюють одне одному ці два поняття? Виставка стала пропозицією для глядача по-новому подивитися на звичний стан речей, переоцінити їхнє значення в житті людини, а також замислитись над тим, що у житті є важливим/неважливим ритуалом, а що переходить у рутину? 

Для створення експозиції були залучені роботи 12 українських художників та художниць: Вагріча Бахчаняна, Юлії Бєляєвої, Анни Звягінцевої, Віталія Кохана, Ольги Кузюри, Марії Куліковської, Каті Лесів, Сергія Попова, Олексія Сай, Станіслава Туріни, Ольги Федорової та Володимира Цюпко.

Коли роботи були у Дніпрі, почався монтаж експозиції: і тут ми маємо подякувати Денису Василюку за допомогу, бо його вклад неможливо переоцінити.

Поки тривав монтаж, тривала й екскурсійна програма: кураторки ближче знайомились з містом: відвідували музеї, галереї, майстерні та центри культури, знайомились з дніпровськими митцями та арт-менеджерами.

4 вересня все було голово і о 19:00 галерея Артсвіт відкрила двері для відвідувачів, презентуючи виставку “Чи дорівнює ритуал рутині?”, створену кураторками в процесі резиденції. До 25 вересня експозиція буде доступна глядачам. 

На завершення, ми висловлюємо подяку Харківській Муніципальній галереї, Василю Тимощуку та Альоні Соломадіній.

*** 

Програма резиденій галереї Артсвіт для кураторів - важливий етап роботи для нас, ним ми відкриваємо новий напрям у роботі галереї.

“Ми в галереї Артсвіт, працюючи з різними художниками та кураторами, розуміємо, що роль куратора є дуже важливою. В Україні, на жаль, немає професійної освіти для кураторів, саме вищі навчальних закладів. Тобто після школи вступити на куратора сьогодні, на жаль, неможливо. Усі ми розуміємо, що сьогодні роль куратора є дуже важливою. Це та людина, яка є медіумом між художником та глядачем. Це людина, яка дбає про художника та аудиторію водночас. 

Ми запросили менторити резиденцію кураторку, досвіду якої ми довіряємо - Тетяну Кочубінську.   Під її наставництвом група молодих кураторок початківців, але вже з з невеликим досвідом, пройшла навчальну програму й практичну частину і 4 вересня презентувала свій виставковий проєкт” - підсумовує директорка галереї Артсвіт Ірина Полікарчук.

Інші новини

10 березня 2021
Жінки-художниці України: новий ракурс

Лекція мистецтвознавиці Олени Годенко-Наконечної «Жінки-художниці України: новий ракурс» презентує окремі постаті провідних українських мисткинь ХХ ст. та сучасності з позиції  гендерного виміру.  Це спроба зламати стереотипи сприйняття "жіночого мистецтва" і подивитись на жінку в українській образотворчості і як на суб'єкт, і як на об'єкт мистецтва. 

...
26 лютого 2021
Гривні альтернативної України. Перформанс Давида Чичкана

Давид Чичкан пропонує відвідувачам принести купюри номіналом 20 або 200 гривень, які він власноруч доповнить цитатами Лесі Українки або Івана Франка, зміст котрих стосується соціально-економічного устрою. Перформанс продовжуватиметься допоки розписані художником купюри перебуватимуть в обігу, виконуючи окрім економічної також просвітницьку функцію.

...