Завершився перший напрям Програми резиденцій галереї Артсвіт. Це кураторський напрям, в якому брали участь 4 резидентки з Києва, Львова, Одеси та Харкова під менторством Тетяни Кочубінської.
Вже другий рік поспіль ми отримуємо грант й підтримку від УКФ на проведення Програми резиденцій. З самого початку ми планували створити сталу програму, яка буде працювати із року в рік і створювати можливості для художників в Україні.
Цьогоріч пандемія внесла свої корективи в плани всіх грантоотримувачів та працівників креативних індустрій в цілому, але нам вдалося провести резиденцію із дотриманням всіх рекомендацій МОЗ.
Ми відкрили Open Call 2 липня і тривав він всього 10 днів. Ми дуже хвилювалися, чи вийде в нас за такий короткий термін достукатись до нашої цільової авдиторії? Чи зможемо ми зібрати сильну, різноманітну кураторську групу?
Минуло 10 днів і результат нас здивував - ми отримали дуже багато заявок від кураторок з усієї країни. Ми із захопленням перечитували анкети й відкривали для себе нові імена. Врешті решт, конкурс на 1 місце становив аж 10 людей! Після тривалої командної роботи, вичитування надісланих текстів та обговорень з Тетяною Кочубінською, ми відібрали 4 кураторки:
Анастасію Хлестову з Харкова. Кураторку та співзасновницю 127garazh - простору для культурних ініціатив від художників і для художників.
Софію Короткевич зі Львова. Менеджерку Jam Factory Art Center - інституції центру сучасного мистецтва.
Катерину Цигикало з Києва. Старшу наукову співробітницю Національного художнього музею України.
Машу Целоеву з Одеси. Завідувачку виставкового відділу та кураторку Одеського художнього музею.
Вже за декілька днів після анонсу результатів відбору, кураторки почали працювати онлайн: читати теоретичні тексти та обговорювати їх з менторкою. Так вони працювали два тижні, готуючись до другого етапу резиденції - приїзду до Дніпра та роботи над спільною виставкою.
Вже в кінці серпня ми зустріли кураторок в галереї Артсвіт, де почалася робота над концепцією. Рішення про тему ухвалювалось колегіально, адже у чотирьох кураторок є різний досвід, освіта та бачення. Це дозволяло в процесі роботи по-різному дивитися на одні й ті самі речі.
Кураторки обрали тему ритуала та рутини - чи дорівнюють одне одному ці два поняття? Виставка стала пропозицією для глядача по-новому подивитися на звичний стан речей, переоцінити їхнє значення в житті людини, а також замислитись над тим, що у житті є важливим/неважливим ритуалом, а що переходить у рутину?
Для створення експозиції були залучені роботи 12 українських художників та художниць: Вагріча Бахчаняна, Юлії Бєляєвої, Анни Звягінцевої, Віталія Кохана, Ольги Кузюри, Марії Куліковської, Каті Лесів, Сергія Попова, Олексія Сай, Станіслава Туріни, Ольги Федорової та Володимира Цюпко.
Коли роботи були у Дніпрі, почався монтаж експозиції: і тут ми маємо подякувати Денису Василюку за допомогу, бо його вклад неможливо переоцінити.
Поки тривав монтаж, тривала й екскурсійна програма: кураторки ближче знайомились з містом: відвідували музеї, галереї, майстерні та центри культури, знайомились з дніпровськими митцями та арт-менеджерами.
4 вересня все було голово і о 19:00 галерея Артсвіт відкрила двері для відвідувачів, презентуючи виставку “Чи дорівнює ритуал рутині?”, створену кураторками в процесі резиденції. До 25 вересня експозиція буде доступна глядачам.
На завершення, ми висловлюємо подяку Харківській Муніципальній галереї, Василю Тимощуку та Альоні Соломадіній.
***
Програма резиденій галереї Артсвіт для кураторів - важливий етап роботи для нас, ним ми відкриваємо новий напрям у роботі галереї.
“Ми в галереї Артсвіт, працюючи з різними художниками та кураторами, розуміємо, що роль куратора є дуже важливою. В Україні, на жаль, немає професійної освіти для кураторів, саме вищі навчальних закладів. Тобто після школи вступити на куратора сьогодні, на жаль, неможливо. Усі ми розуміємо, що сьогодні роль куратора є дуже важливою. Це та людина, яка є медіумом між художником та глядачем. Це людина, яка дбає про художника та аудиторію водночас.
Ми запросили менторити резиденцію кураторку, досвіду якої ми довіряємо - Тетяну Кочубінську. Під її наставництвом група молодих кураторок початківців, але вже з з невеликим досвідом, пройшла навчальну програму й практичну частину і 4 вересня презентувала свій виставковий проєкт” - підсумовує директорка галереї Артсвіт Ірина Полікарчук.