Будь-які збіги з реальністю випадкові. Ольга Федорова

31 березня 2017 - 13 травня 2017

Хромакей або «зелений екран» це суцільний фон, який використовують у кінематографі і, за допомогою технологій, «домальовують» на ньому нову реальність. Коли ми дивимося фільми, то все ще сподіваємося, що чудові краєвиди існують насправді, а вогонь від вибухів і пожеж по-справжньому обпалює. Часто, здогадуючись про використання хромакея, ми відчуваємо себе обдуреними. Викликає обурення навіть не те, що запропоновані картинки нереальні, а те, наскільки сильно симуляція намагається переконати нас у власній реальності.

Виставка Ольги Федорової це результат співпраці Артсвіт із Харківською муніципальною галереєю. Ольга Федорова стала фіналісткою конкурсу для молодих художників NonStopMedia 2016. Проект "Хромакей" це дослідження, яке мисткиня продовжує в нашій галереї, доповнюючи його новими сенсами.

Художниця пропонує глядачеві три кроки у напрямку до ірреальності, занурення в простір тотальної невизначеності.

На першому етапі, Ольга монтує фотографії, які багато в чому визначають те, як ми уявляємо собі історію, і таким чином піддає сумніву нашу, часто беззастережну, довіру до документа.

У другій частині, вона йде ще далі, деконструюючи повсякденність. Колажі відображають глибокий ступінь розгубленості, що супроводжує сучасну людину в світі, який існує на стику реальності і “спецефектів”: мас-медіа, реклами і пропаганди. І якщо хромакей в кіноіндустрії це певна форма обману, що ми його все одно приймаємо, то в повсякденному житті, ми за власним бажанням конструюємо реальність, щось ігноруючи, щось замінюючи уявними світами.

І третій крок, який глядач робить разом із художницею, це інсталяція, всередині якої кожен може сам домислити і сконструювати світ навколо.

Але, що дає нам розпач, який виникає від хиткості та неоднозначності історії і сучасності? Можливо, простір для пошуку орієнтирів. Для художниці деконструкція історичних фотографій це спроба зірвати ауру величі із зображень війни та насильства. Завдання проекту, на думку Ольги Федорової, піддати критиці саму можливість подій, що відбулися, за допомогою абсурду, викликати у глядача обурення через те, що подібні події були дозволені і дозволяються тепер, а також - переосмислити навколишню реальність і власне існування в ній.

 

Афіша